Hikaye ve Künye

Müjgan, bir zamanlar çok zengin olan ama şimdilerde fakirleşmiş bir ailenin, kendi halinde, iyi yürekli, idealist, güzelliği dillere destan kızıdır. Annesi, dedesi ve abisi ile birlikte bir konakta yaşamaktadır. Bu konak, eski zengin günlerden geriye kalan tek şeydir ve ipoteklidir.
Yaşanan yoksulluktan kurtulmak için annesi Hicran’ın Müjgan’ın önüne koyduğu görev ise bellidir; Eski ve zengin bir aile dostu olan Akarların oğlu Kadim’le evlenmek. Müjgan için bu kabul edilemez bir durumdur.Bu itiraza karşı dayanak da hazırdır. Konak ipoteklidir ve her an haczedilebilir, Müjgan çaresiz boyun eğer.Kadim için ise durum aynı gibidir. Babası Fikri iflas etmiş, tekrar eski zengin günlere dönmek için, Kadimi zengin bir ailenin kızıyla evlendirip, kurtulmak fikrindedir. Kadim de tıpkı Müjgan gibi bu isteğe karşı çıkar. Fakat onun da yapacak çok fazla şeyi yoktur. Çaresiz kabul eder.Müjgan istenmeye gidilir. Tam bu sırada, Müjgan dedesi Hüsnü Beyin de desteğini alarak, damat adayını tanımak için erkek kılığına girer ve kendini amca oğlu Müjdat olarak tanıştırarak görücülerin karşısına çıkar. Kadim de gelmeden önlemini almış, yanında can dostu Adem’i kendi yerine geçirerek gelin adayını tanımak gibi bir oyun tertip etmiştir.Bu yanlış tanıtmalar işleri büsbütün çığırından çıkarır. Kadim’in kardeşi Nazlı, erkek zannettiği Müjdat’a, Kadim diye bilinen Adem, Müjgan’ın ablası Sevil’e, Müjgan Adem zannettiği Kadim’e, Kadim de Eren zannettiği Müjgan’a aşık olur. Bir süre sonra, Fikri Bey ve Hicran hanım arasında bile bir aşk yaşanabilir. Müjgan ve Kadim, birbirlerinden hep çok hoşlanarak, ama ebeveynlerinin isteklerine karşı gelemeden biraz acı çekerek, çok fazla komik durumlara düşerek ve komik durumlar yaratarak bütün öyküyü sürüklerler. Araya Sevil’in eski kocası girecek, Nazlı gerçek Eren’i Müjdat’tan kıskanacak, hatta Fikri Müjdat’la Nazlı’yı evlendirerek planına devam etmek isteyecek, işler sarpa saracak ve seyirci bütün bu yanlış anlamaları bilecek, en sonunda, mutlu sona ulaşılacaktır.

Yapım: Limon Film

Yapımcı: Hayri Aslan

Yönetmen: Özer Kızıltan

Senaryo: Funda Alp, Seval Bozkurt

Görüntü Yönetmeni: Tolga Çetin

Sanat Yönetmeni: Hayriye Pınar

Oyuncular: Şevval Sam, Ahmet Kaynak, Defne Günay, Güzin Usta, Münire Apaydın, Ruhsar Öcal, Zuhal Gencer Erkaya, İlker Ayrık, Ali İpin, Devrim Parscan, Emel Pala, Tuncay Beyazıt, Pınar Oğuz.