Hikaye ve Künye

Avlu, koca bir ömrü dört duvar arasına sıkıştırmış kadınların; bu kadınların mutluluk, hüzün, umut, arkadaşlık ve düşmanlıklarının hikayesi… Hikayemiz, uzun süredir şiddet gördüğü eşini vurduğu iddiasıyla tutuklanan Deniz’le başlar. Deniz’le beraber cezaevini öğrenir, Deniz’le beraber içerideki ağaları, onları temizlemek isteyen yönetimi, bin bir çeşit mahkûmu, gardiyanı hatta cezaevinde doğmuş, parmaklıkların dışını hiç görmemiş çocukları tanırız.

Suçlarının ve günahlarının cezasını çeken bu kadınların, ayakta kalma çabalarını; sahip oldukları tek şey olan umuda nasıl sıkı sıkı tutunduklarını izleriz. Ve en önemlisi iktidar için verilen savaşlara, yeni suçlara, şiddete ve günahlara tanık oluruz.

Sonuçta, cezaevi bizim için önünden geçip gittiğimiz taş duvarlardır. İçeride ne olduğunu düşünmeyiz bile belki… Ama onların, evidir.

YAPIM: LİMON FİLM
YAPIMCI: HAYRİ ASLAN
YÖNETMEN: Yüksel Aksu, Hülya Gezer, Şafak Bal
SENARİST: Özlem Havuzlu, Ahmet Köseoğlu
MÜZİK: Sertaç Özgümüş, Aytaç Özgümüş 
OYUNCULAR; Demet Evgar, Ceren Moray, Nursel Köse, Nergis Öztürk, Kenan Ece, Çağdaş Onur Öztürk, Deniz Barut, Onuryay Evrentan, Ayça Damgacı, Ümmü Putgül, Efsane Odağ, Mihrimah Cankur, Hülya Şen, Çiğdem Benli, Berna Eker, Saniye Samra, Hüseyin Turunç, Görkem Mertsöz, Simel Keçicioğlu, Selen Seyven, Nurhak Mine Söz